Office of the President

Mark A. Gould, Interim President and Chief Executive Officer

Mark A. Gould began serving as Interim President and Chief Executive Officer of the Federal Reserve Bank of San Francisco on June 18, 2018. He is also Chief Operating Officer and Cash Product Director, roles he’s held since February 1, 2014. On a national level he chairs the System’s Enterprise Payments Committee and serves on several other governance and advisory bodies.

Updated June 2018

Recent Presidents
Past Presidents
Presidents of the 12th District

The Federal Reserve Act provides that the president of a Federal Reserve Bank shall be the chief executive officer of the Bank, appointed by the board of directors of the Bank, with the approval of the Board of Governors of the Federal Reserve System, for a term of five years. Twelve individuals have led the Federal Reserve Bank of San Francisco, ranging in terms of service from one year to 18 years. The first three leaders held the title “Governor.” The Banking Act of 1935 abolished the dual role of governor and agent and created a single leadership role – president.

To learn more about Federal Reserve Bank Presidents throughout the System, visit the Federal Reserve Board of Governors site.

Archibald Kains

Archibald Kains

Served 1914-1917, resigned July 1917

James Kennedy Lynch

James Kennedy Lynch

Served 1917-1919

John Uberto Calkins, Sr.

John Uberto Calkins, Sr.

Served 1919-1936, retired March 1936

William Aymar Day

William Aymar Day

Served 1936-1945, retired December 31, 1945

Ira Clerk

Ira Clerk

Served 1946

Cecil Earl Earhart

Cecil Earl Earhart

Served 1946-1956, retired February 29, 1956

Hermann N. Mangels

Hermann N. Mangels

Served 1956-1961, retired February 28, 1961

Eliot J. Swan

Eliot J. Swan

Served 1961-1972, retired June 1, 1972

John. J. Balles

John. J. Balles

Served 1972-1986, retired February 1, 1986

Robert T. Parry

Robert T. Parry

Served 1986-2004, retired May 16, 2004

Janet L. Yellen

Janet L. Yellen

Served 2004-2010, left October 4, 2010, to serve as Vice Chair of the Federal Reserve Board of Governors

John C. Williams

John C. Williams

2011 – Present